Ogłoszenia Duszpasterskie

 

Msze święte online w naszej parafii

 

Uruchamiamy transmisję Mszy świętych na żywo z naszego kościoła parafialnego. Dostęp do transmisji znajduje się pod tym linkiem.

 

Transmisje prowadzone są:

  • w dni powszednie o godz. 18:00
  • w niedziele o godz. 10:00

Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian do uczestnictwa we Mszy świętej w tej formie.

 

Zachęcamy także do subskrybowania naszego kanału YouTube. Uzyskanie minimum 1000 subskrypcji pozwoli na uruchomienie dodatkowych możliwości technicznych prowadzenia transmisji.

Aby dokonać subskrypcji można wejść na nasz kanał i wybrać przycisk "subskrybuj". Można także przejść bezpośrednio do okna subskrypcji tutaj.

 

 

List do Parafian u progu Wielkiego Tygodnia 2020 roku

 

Moi Drodzy!

 

                       Jeszcze nigdy nie przeżywaliśmy takiej sytuacji. Epidemia sprawiła, że fizycznie jesteśmy oddaleni od siebie. Każdy jest zamknięty w swoim domu. Bardzo często człowiek jest osamotniony, bo mógłby w tym czasie przeżyć wiele spotkań. Jednak jest to niemożliwe. Nawet wykorzystując wszystkie środki medialne nie możemy doświadczyć zwyczajności, tego co należy do istoty naszego człowieczeństwa. My, jako kapłani pracujący wśród Was, też przeżywamy to z wielka trudnością, ale także i z nadzieją. Wiemy bowiem, że jest to czas wyjątkowy.

                       Jako chrześcijanie wierzymy, że duchowa łączność jest zawsze możliwa, niezależnie od okoliczności. Żadne przeciwieństwa, żadne siły tego świata, nie mogą zniszczyć tej więzi.

                       Są momenty w naszym życiu gdy ta wspólnota jest bardzo oczekiwana i potrzebna. Do nich należy okres Wielkiego Tygodnia gdy, jako ludzie wierzący w Jezusa Chrystusa, przygotowujemy się bezpośrednio do świąt paschalnych. Dla każdego z nas jest to najcenniejszy moment w całym roku. Jest to źródło naszej wiary, nadziei i miłości. Śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest istotą i centrum całego życia chrześcijańskiego. Od momentu chrztu świętego wybraliśmy naszego Zbawiciela i tak jak Apostołowie, nie wiedzieliśmy co się wydarzy na tej drodze, ale wierzymy głęboko, że Chrystus nigdy nie wyprowadzi nas z przestrzeni życia. Tam gdzie jest Chrystus, tam jest życie.

                       U progu tej wielkiej tajemnicy wiary chciałbym przekazać Wam kilka propozycji w jaki sposób możemy jeszcze lepiej przeżyć duchową łączność. Przekazuję te myśli w oparciu o List Pasterski naszego Księdza Biskupa Wiktora, do przeczytania którego zachęcam wszystkich (jest opublikowany na naszej stronie internetowej tutaj).

 

                       My, kapłani, jesteśmy z Wami w łączności duchowej i chcemy być duchowo obecni w Waszych domach. Czekamy z utęsknieniem na ten moment gdy znowu spotkamy się w naszym kościele na Eucharystii. Tymczasem modlimy się z Wami i za Was, za Wasze rodziny. Codziennie w gronie kapłańskim modlimy się w tych intencjach na Różańcu. Dzielimy się z Wami Nadzieją, która pochodzi od Chrystusa Zmartwychwstałego, a która jest większa od jakiejkolwiek przeszkody w doczesnym życiu.

 

Chrystus Zmartwychwstał – Zmartwychwstał prawdziwie!

 

ks. Marek Spyra

Wasz Proboszcz

 

 

Poniżej podajemy najważniejsze informacje dotyczące przeżywania Wielkiego Tygodnia w naszej parafii. Więcej informacji i pełny tekst listu do parafian ks. Proboszcza można przeczytać w zakładce „Triduum Paschalne 2020”.

 

Codziennie transmitujemy Mszę świętą z naszego kościoła. Tak będzie i w Wielkim Tygodniu. Link do transmisji znajdziemy zawsze na stronie internetowej Parafii.

 

Wielki Czwartek:

  • Transmisja Mszy Wieczerzy Pańskiej będzie transmitowana o godz. 18.oo. Zapraszamy.


Wielki Piątek:

  • Transmisja Drogi Krzyżowej z naszego kościoła odbędzie się o godz. 15.oo. Zapraszamy do udziału.
  • Transmisja Liturgii Męki Pańskiej o godz. 18.oo.

Możliwe jest wystawienie krzyża do adoracji „ocznej” – np. w bliskości ołtarza, by zaistniał jedynie kontakt wzrokowy. Należy przygotować krzyż w taki sposób, aby wierni go nie całowali i nie dotykali.

  • Adoracja oczna w naszym kościele od 9.3o – 17.oo

 

Wielka Sobota:

  • Transmisja Wigilii Paschalnej z naszego kościoła odbędzie się o godz. 20.oo. Zapraszamy do udziału.

 

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego:

  • Msza święta koncelebrowana w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego zostanie odprawiona w naszym kościele i będzie transmitowana o godz. 10.oo.

 

 

STAN EPIDEMII

25 marca – 12 kwietnia 2020

 

W nawiązaniu do zarządzenia ks. Arcybiskupa podejmuję jako Proboszcz Parafii św. Michała następujące decyzje:

 

Wszystkie Msze, w tygodniu i w niedziele do 12 kwietnia 2020, będą odprawiane bez udziału ludu. Zostaną odprawione wszystkie zamówione intencje. Kościół w czasie Mszy będzie zamknięty.

 

W niedziele będą odprawione Msze:

8.oo – w kaplicy przy ul. Różyckiego

10.oo – kościół parafialny (intencja z godz. 10.oo i 20.oo)

12.oo – kościół parafialny (intencja z godz. 12.oo i 16.oo).

 

Kościół św. Michała wraz z placem będzie zamknięty do odwołania.

 

Komunię świętą przyjmujemy w formie duchowej – przez pobożny udział w liturgii transmitowanej bezpośrednio przez media i jednocząc się z Chrystusem w czasie Eucharystii.

 

Kościół parafialny będzie otwarty w tygodniu 9.oo-17.oo, a w niedziele 13.oo-19.oo

 

Kancelaryjne sprawy załatwiamy najpierw przez telefon. Proszę dzwonić na nr:

502 150 394

 

 Można również kontakować się mailowo:

 marek.spyra@katowicka.pl

 

W tym okresie nie będzie spowiedzi w kościele. Jest możliwość spowiedzi umówionej na telefon. Odbędzie się ona w miejscu wyznaczonym przez kapłana.

Ks. Marek Spyra – 502 150 394

Ks. Wojciech Ignasiak – 602 823 742

Ks. Władysław Kolorz – 601 413 344

Poza tym jest możliwość wzbudzenia aktu żalu doskonałego według zaleceń w artykule publikowanym w zakładce Spowiedź wielkanocna.

 

Triduum Paschalne będzie sprawowane bez udziału ludu przy zamkniętym kościele.

 

Poświęcenie pokarmów będzie mogło być zrealizowane w domu przy śniadaniu wielkanocnym według formularza podanego w zakładce Wielkanoc 2020.

 

W miarę upływu czasu będę przekazywał dalsze informacje. Bardzo proszę wszystkich parafian o przyjęcie tych decyzji w duchu pokuty i miłości do Jezusa Chrystusa i Kościoła. Pamiętajmy, że posłuszeństwo Kościołowi jest ważniejsze niż codzienna Eucharystia. Nie ma Eucharystii poza Kościołem. Pan Jezus mówi, że jest z nami do końca, zawsze. Pan Jezus dał władzę Apostołom – cokolwiek zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie. Ufajmy Panu Bogu, że ten czas, bez precedensu, jest po coś, jest próbą wiary, nadziei i miłości.     

 

Pełna treść zarządzenia ks. Arcybiskupa Wiktora Skworca jest dostępna tutaj.

 

 

Przypominamy, że do odwołania nie organizujemy żadnych spotkań formacyjnych. Nie ma też nabożeństw w kościele. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku szkolnym odbędzie się bierzmowanie dla młodzieży, która przygotowuje się od roku. Mamy nadzieje także, że I Komunia święta też będzie miała miejsce w maju. Prosimy o modlitwę w tych intencjach.

 

W tej trudnej sytuacji w jakiej się znaleźliśmy pamiętajmy o naszych bliźnich, o naszych rodzicach, dziadkach i o sąsiadach. Pytajmy czy nie potrzebują pomocy.

Pilnujmy się też przed oszustami, którzy próbują wykorzystać ten trudny okres np. proponując dezynfekcję mieszkania. Żadne służby publiczne nie proponują takich usług.  

 

Można jeszcze podjąć miejsce w sztafecie 40 dni postu o chlebie i wodzie wraz modlitwą do Niepokalanej Jutrzenki Wolności w intencji Kościoła, a zwłaszcza w intencji dobrego przeżywania Eucharystii w naszej parafii. Są wolne dni od 26 marca do 8 kwietnia – za wyjątkiem niedziel – prosimy o zgłoszenie swojego udziału w celu zapisania w kalendarzu.

 

W tym tygodniu nie ma papierowego wydania Gościa Niedzielnego. Jesteśmy zachęceni do skorzystania z internetowego wydania. Wszystkie informacje są na stronie Gościa Niedzielnego www.gosc.pl

 

Na stronie internetowej parafii pojawiły się teksty ks. Proboszcza w ramach parafialnej formacji na ten wyjątkowy czas. W ciągu tygodnia będą pojawiały się kolejne, nowe rozważania, dlatego zachęcamy do regularnego odwiedzania wskazanej powyżej zakładki. Zapraszamy do refleksji.

 

Prosimy naszych parafian o wsparcie finansowe naszej parafii. Możemy to uczynić wpłacając ofiarę na konto parafialne:

Rzymsko-Katolicka Parafia św. Michała,

ul. Gawronów 20, 40-527 Katowice

35 1020 2313 0000 3202 0610 8999

Bardzo dziękujemy za każdy dar.

 

 

Apel Księdza Arcybiskupa
Serdecznie proszę wszystkich kapłanów archidiecezji (biskupów, proboszczów, administratorów, katechetów, wikariuszy, rezydentów, pracowników naukowych, emerytów o złożenie jałmużny postnej w minimalnej wysokości 500 złotych.
 
Do ofiar na rzecz zakupu respiratorów zapraszamy wiernych archidiecezji; ofiary wierni mogą składać na konto Caritas Archidiecezji Katowickiej: (96 1050 1214 1000 0090 3169 8062). Tytuł: OFIARA - KORONAWIRUS.

 

 

Wszystkie nowe informacje będą na bieżąco umieszczane na stronie internetowej naszej parafii. 

  

 

Zapraszamy do czytania prasy katolickiej: Gościa Niedzielnego, Małego Gościa, Jutrzenki Wolności, innych czasopism.

 

Zachęcamy także do odwiedzania parafialnego profilu na Facebooku: Niepokalana Jutrzenka Wolności - Katowice